top of page

Psikolojik Destek Alın

Böbrek yetmezliği hayatınızı ve duygularınızı değiştirdi. Dünyaya artık başka bir gözle bakıyorsunuz. Hayatınızdaki değişikliklere uyum göstermeniz gerekiyor. Böbrek yetmezliği tanısı ile karşılaşan her hasta değişik tepkiler verir.  

 

Hayatınızda birçok değişiklikler var. Beslenme kısıtlamaları, yeni ilaçlar ve tedavi programları ile karşılaşıyorsunuz. Bunlara adapte olmanız gerekiyor.

 

Duygularınızı, korkularınızı ve yaşadıklarınızı ailenizle ve dostlarınızla paylaşın. Siz endişeler, korkular ve fiziksel değişikliklerle başa çıkmayı öğreneceksiniz. Bu sandığınızdan daha hızlı ve kolay olacak. Zamanın her şeyin ilacı olduğunu göreceksiniz.

 

Diğer hastalarla konuşun. Onların size anlatacak çok şeyleri vardır. Sizin yaşadıklarınızın benzerlerini yaşayan yüzlerce hastanın olduğunu göreceksiniz. Sabırla, anlayışla ve uyumla bu hastalıkla başa çıkmayı öğreneceksiniz.

 

Sağlık ekibiniz bir çok konusunda tecrübeli insandan oluşur. Doktorlar, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, diyetisyenler, psikologlar sizin tedavinizle ilgili her zaman yakınınızda olacaktır. Sağlık ekibine kafanıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.  Anlamadığınız konuları tekrar anlatmalarını isteyin.  

 

Bu hastalık tanısı sizde üzüntü, öfke, hayal kırıklığı, yada oluşturabilir. Depresyon veya sinirlilik görülebilir. Sağlık uzmanları, aile veya arkadaşlarınızla bu duygularınız hakkında konuşmak en yararlı şeylerden biridir.

 

İştah kaybı, uykusuzluk, cinsel problemler, günlük yaşama ilgisizlik sizde izlenebilir. Ayrıca çarpıntı, yorgunluk, sinirlilik, aşırı terleme gibi fiziksel belirtilerde görülebilir. Ama unutmayın ki bu sorunların çözümü mümkündür ve biraz zamana ihtiyacınız var. Bu hastalık sadece sizi değil arkadaşlarınızı ve ailenizi de derinden etkileyecektir.

 

Bilinmeyen şeyler insana korku, keder ve öfke verir. Bunlar vücudun normal savunma mekanizmalarıdır. Doğru bilgilere ulaştıkça sorunları daha net tanımlayabilir ve onlarla savaşmayı öğrenirsiniz.

 

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Onlara artık yük olacağınızı düşünebilirsiniz. Ama unutmayın gerçek dostlar bu zamanlarda belli olacaktır.

 

Hayatınızda sevdiğiniz şeyleri, hobilerinizi düşünün . Bunlar hala size mutluluk verecektir. Hala parkta dolaşmak, arkadaşlarınızla sohbet etmek sizi mutlu edebilir.

bottom of page